Прејди на содржината

Лемерје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лемерје
Lemerje
Поглед на Лемерје
Лемерје is located in Slovenia
Лемерје
Лемерје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°42′33.8″N 16°6′13.5″E / 46.709389° СГШ; 16.103750° ИГД / 46.709389; 16.103750
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаПуцонци
Површина
 • Вкупна4,98 км2 (1,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000202000000202 м
Население (2020)
 • Вкупно300
 • Густина60/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9201

Лемерје (словенечки: Lemerje) — населба во Општина Пуцонци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.