Општина Трзин

Координати: 46°07′30″N 14°33′00″E / 46.125° СГШ; 14.55° ИГД / 46.125; 14.55
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Одранци
Občina Trzin
општина
Грб на Општина Одранци
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеТрзин
Управа
 • ГрадоначалникПетер Ложар
Површина[1]
 • Вкупна8,6 км2 (33 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно3.940
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоtrzin.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Трзин (словенечки: Občina Trzin) — општина во областа Горењска, средна Словенија. Во 2020 г. населението броело 3.940 жители.[2] Седиште и единствено населено место е паланката Трзин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Trzin“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 24 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]