Општина Изола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Изола
Občina Izola, Comune di Isola
општина
Грб на Општина Изола
Местоположба на општината во Словенија
Местоположба на општината во Словенија
Земја Словенија
СедиштеИзола
Управа
 • ГрадоначалникДанило Маркочич
Површина[1]
 • Вкупна28,6 км2 (110 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно16.486
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоizola.si Уредете го ова на Википодатоците

Општина Изола (словенечки: Občina Izola, италијански: Comune di Isola) — општина во областа Приморска, југозападна Словенија. Седиште е крајбрежниот град Изола.

Општината е двојазична, во која словенечкиот и италијанскиот се службени, иако словенечкиот во практика преовладува во сите сфери од живеењето, вклучувајќи ги управата и деловното работење.[3]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Изола, општината ги опфаќа и следните населени места (наведени се и италијанските имиња, онаму кајшто се разликуваат:[4]):

Население[уреди | уреди извор]

Населението на општината брои 16.486 жители (2020).[2] Во јазичен поглед, мајчин јазик на огромен дел од населението е словенечкиот, потоа доаѓа хрватскиот, па италијанскиот.[5] Во општината живеат и Македонци.

Население според мајчин јазик на пописот од 2002 г.[6]
Вкупно: 14.549 (100 %)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Izola“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 6 февруари 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.
  3. Decree on the implementation of bilingualism in the nationally mixed territory of the Municipality of Isola - from page 9 Архивирано на 28 октомври 2007 г.
  4. „Izola Municipality site“. Архивирано од изворникот на 2012-02-12. Посетено на 2021-09-02.
  5. „Slovenian Istria site“. Архивирано од изворникот на 2008-08-20. Посетено на 2008-07-31.
  6. Slovenian Statistics Office site, results of the 2002 census

Надворешни врски[уреди | уреди извор]