Општина Лендава

Координати: 46°34′N 16°27′E / 46.567° СГШ; 16.450° ИГД / 46.567; 16.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Лендава
Občina Lendava
општина
Грб на Општина Лендава
Местоположба на Општина Лендава во Словенија
Местоположба на Општина Лендава во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЛендава
Управа
 • ГрадоначалникЈанеж Маѓар
Површина
 • Вкупна36,51 км2 (14,10 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно10.426
 • Густина290/км2 (740/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Лендава (словенечки: Občina Lendava) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е малиот град Лендава. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Лендава, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Lendava - Lendva Község“. www.lendava.si (словенечки). Посетено на 2022-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]