Општина Храстник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Храстник
Občina Hrastnik
општина
Hrastnik IMG 2083.jpg
Грб на Општина Храстник
Местоположба на Општина Храстник во Словенија
Местоположба на Општина Храстник во Словенија
Земја Словенија
СедиштеХрастник
Управа
 • ГрадоначалникМарко Функл
Површина
 • Вкупна58,6 км2 (22,6 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно9.113
 • Густина160/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Храстник (словенечки: Občina Hrastnik) — општина во средна Словенија. Седиште на општината е градот Храстник. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Денес е дел од Засавскиот статистички регион.

Сместена во долината на мала притока на реката Сава, областа е позната по своите богати наоѓалишта на јаглен. Ископувањето јаглен во областа започнало во 1804 година. Околните врвови ги вклучуваат планината Кум (1220 m), планината Мрзлица (1122 m) и ридот Копитник (910 m). Областа околу Копитник е заштитена како природен резерват. Животински видови како што се големиот тетреб и дивокозата живеат во околните шуми.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Храстник, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Hrastnik“. www.hrastnik.si. Посетено на 2021-11-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]