Крнице (Храстник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крнице
Krnice
Skyline of Крнице
Крнице is located in Slovenia
Крнице
Крнице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′8.6″N 15°6′41″E / 46.119056° СГШ; 15.11139° ИГД / 46.119056; 15.11139
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна1,59 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000456199999456,2 м
Население (2020)
 • Вкупно131
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1430

Крнице (словенечки: Krnice) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.