Брдце (Храстник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брдце
Brdce
Брдце is located in Slovenia
Брдце
Брдце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′37.6″N 15°8′55″E / 46.143778° СГШ; 15.14861° ИГД / 46.143778; 15.14861
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна1,72 км2 (0,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000397699999397,7 м
Население (2020)
 • Вкупно319
 • Густина190/км2 (480/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1431

Брдце (словенечки: Brdce) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.