Горе (Храстник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горе
Gore
Skyline of Горе
Горе is located in Slovenia
Горе
Горе
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′56.5″N 15°8′24.4″E / 46.115694° СГШ; 15.140111° ИГД / 46.115694; 15.140111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна6,46 км2 (2,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000742600000742,6 м
Население (2020)
 • Вкупно166
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1431

Горе (словенечки: Gore) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.