Унично

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унично
Unično
Skyline of Унично
Унично is located in Slovenia
Унично
Унично
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′57.7″N 15°8′35.9″E / 46.149361° СГШ; 15.143306° ИГД / 46.149361; 15.143306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна0,92 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000578899999578,9 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина21/км2 (53/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1431

Унично (словенечки: Unično) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.