Бобен (Храстник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бобен
Boben
Бобен is located in Slovenia
Бобен
Бобен
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′48.4″N 15°4′59.7″E / 46.163444° СГШ; 15.083250° ИГД / 46.163444; 15.083250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна0,62 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000353699999353,7 м
Население (2020)
 • Вкупно162
 • Густина260/км2 (680/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1430

Бобен (словенечки: Boben) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.