Кал (Храстник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кал
Kal
Skyline of Кал
Кал is located in Slovenia
Кал
Кал
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′19.1″N 15°6′44.7″E / 46.171972° СГШ; 15.112417° ИГД / 46.171972; 15.112417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна3,48 км2 (1,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000880600000880,6 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1431

Кал (словенечки: Kal) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.