Прејди на содржината

Марно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марно
Marno
Марно is located in Slovenia
Марно
Марно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′38.6″N 15°8′13″E / 46.144056° СГШ; 15.13694° ИГД / 46.144056; 15.13694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна1,51 км2 (0,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000433000000433 м
Население (2020)
 • Вкупно200
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1431

Марно (словенечки: Marno) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.