Криштандол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Криштандол
Krištandol
Криштандол is located in Slovenia
Криштандол
Криштандол
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′56.1″N 15°7′45.1″E / 46.148917° СГШ; 15.129194° ИГД / 46.148917; 15.129194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна1,59 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000456199999456,2 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1431

Криштандол (словенечки: Krištandol) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.