Студенце (Храстник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Студенце
Studence
Студенце is located in Slovenia
Студенце
Студенце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′6.3″N 15°4′49″E / 46.151750° СГШ; 15.08028° ИГД / 46.151750; 15.08028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна1,01 км2 (0,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000380699999380,7 м
Население (2020)
 • Вкупно81
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1430

Студенце (словенечки: Studence) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.