Плеско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плеско
Plesko
Skyline of Плеско
Плеско is located in Slovenia
Плеско
Плеско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′39.1″N 15°4′15.4″E / 46.144194° СГШ; 15.070944° ИГД / 46.144194; 15.070944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна0,69 км2 (0,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000460500000460,5 м
Население (2020)
 • Вкупно39
 • Густина57/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1430

Плеско (словенечки: Plesko) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.