Шавна Печ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шавна Печ
Šavna Peč
Шавна Печ is located in Slovenia
Шавна Печ
Шавна Печ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′44.3″N 15°7′27.9″E / 46.112306° СГШ; 15.124417° ИГД / 46.112306; 15.124417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна2,11 км2 (0,81 ми2)
Надм. вис.&10000000000000375399999375,4 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1430

Шавна Печ (словенечки: Šavna Peč) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.