Ковк (Храстник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковк
Kovk
Skyline of Ковк
Ковк is located in Slovenia
Ковк
Ковк
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′47.5″N 15°6′29.5″E / 46.129861° СГШ; 15.108194° ИГД / 46.129861; 15.108194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна3,17 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000613000000613 м
Население (2020)
 • Вкупно101
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1431

Ковк (словенечки: Kovk) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.