Засавски статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Засавски статистички регион
Zasavska statistična regija
Статистички регион
Central Sava Statistical Region in Slovenia.svg
Општини4
Најголем градТрбовље
Површина
 • Вкупна485 км2 (187 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно57.050
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Статистика
 • Домаќинства23.529
 • Вработени12.301
 • Невработени3.374
 • Студенти на факултет/универзитет2.094
 • Регионален БДП (2019):EUR 701 мил.
(EUR 12.287 по глава на жител)
ИЧР (2019)0.867
многу високо

Засавски статистички регион (Словенечки: Zasavska statistična regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Овој статистички регион е најмалиот регион во земјата и по површина и по население.

На почетокот на 2010 година речиси 41.700 луѓе живееле на 264 км², што значи дека заедно со Среднословенечкиот статистички регион е најгусто населен статистички регион во земјата. Природните и географските карактеристики на овој регион создаваат услови за индустриски активности и повеќе од една третина од бруто-додадената вредност сè уште се генерира од преработувачката, рударската и друга индустрија. Во 2013 година, регионот повторно забележа највисока негативна годишна стапка на раст на населението (−11,9‰), што главно беше резултат на миграцијата во другите статистички региони. Меѓу сите статистички региони во 2013 година, овој регион имаше најголема негативна нето миграција меѓу регионите; имено, −9,5. Овој регион се издвојува и според возраста на мајките при породување. Во истата година, бројот на невработени лица дополнително се зголеми. Регистрираната стапка на невработеност е меѓу највисоките во земјата (16,6%). Во споредба со другите региони, тоа е за 7 процентни поени повеќе отколку во регионот со најниска регистрирана стапка на невработеност, Горењскиот регион, и речиси 1 процентен поен помалку отколку во регионот со највисока стапка на невработеност, Помурскиот регион. Во 2013 година, 60% од луѓето во регионот работеле во нивниот регион на живеење, а 40% работеле во друг регион.[1][2][3]

Економија[уреди | уреди извор]

Структура на вработеност: 51,2% услуги, 46,9% индустрија, 1,9% земјоделство.

Туризам[уреди | уреди извор]

Привлекува многу малку туристи со само 0,1% од вкупниот број туристи во Словенија.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Засавскиот статистички регион има четири општини:

Општина Грб Површина Население (2020)
Загорје на Сава Coat of arms of Zagorje ob Savi.png 147,10 км2 16.439
Литија Coat of arms of Litija.png 221,00 км2 15.499
Трбовље Trbovlje.png 57,80 км2 18.248
Храстник Coat of arm of Hrastnik.png 58,60 км2 9.113

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sub-national HDI - Subnational HDI - Global Data Lab“. globaldatalab.org. Посетено на 2021-11-28.
  2. OECD. 2012. OECD Environmental Performance Reviews: Slovenia 2012. OECD Publishing, p. 324.
  3. Lapuh, Lucija. 2016. Measuring the Impact of the Recession on Slovenian Statistical Regions and their Ability to Recover. Acta geographica Slovenica 56(2): 247–256, pp. 252ff.