Засавски статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Засавски статистички регион
Zasavska statistična regija
Статистички регион
Regije zasavska.gif
Најголем градТрбовље
Површина
 • Вкупна484,50 км2 (187,07 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно59.085[1]

Засавскиот статистички регион (Словенечки: Zasavska regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Трбовље.

Според податоците од 2011 година овде живееле 59.085 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Регионот има четири општини:

Општина Грб Површина Население (2011)
Загорје на Сава Coat of arms of Zagorje ob Savi.png 147,10 км2 17.044
Литија Coat of arms of Litija.png 221,00 км2 14.863
Трбовље Trbovlje.png 57,80 км2 17.194
Храстник Coat of arm of Hrastnik.png 58,60 км2 9.984

Наводи[уреди | уреди извор]