Трбовље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трбовље
Trbovlje
гратче и општина
Термоелектрана Трбовље
Термоелектрана Трбовље
Грб на Трбовље
Грб
Местоположба на општината.
Местоположба на општината.
Трбовље is located in Словенија
Трбовље
Трбовље
Местоположба на градот
Координати: 46°09′N 15°03′E / 46.150° СГШ; 15.050° ИГД / 46.150; 15.050Координати: 46°09′N 15°03′E / 46.150° СГШ; 15.050° ИГД / 46.150; 15.050
Држава Словенија
Управа
 • ГрадоначалникВили Тревен
Површина
 • Вкупна57,8 км2 (223 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно18.052
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)

Трбовље (словенечки: Trbovlje) е гратче и општина во централна Словенија. Традиционално градот е дел од регионот Штаерска, но денес административно е дел од Засавскиот статистички регион. Градот се наоѓа во долината на реката Сава и регионот е познат по ископувањата на јаглен. Во регионот се наоѓа највисокиот оџак во Европа кој изнесува 360 m.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]