Подкрај (Храстник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подкрај
Podkraj
Skyline of Подкрај
Подкрај is located in Slovenia
Подкрај
Подкрај
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′11.6″N 15°5′8.8″E / 46.119889° СГШ; 15.085778° ИГД / 46.119889; 15.085778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна10,51 км2 (4,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000221000000221 м
Население (2020)
 • Вкупно368
 • Густина35/км2 (91/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1430

Подкрај (словенечки: Podkraj) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.