Прапретно кај Храстник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прапретно кај Храстник
Prapretno pri Hrastniku
Skyline of Прапретно кај Храстник
Прапретно кај Храстник is located in Slovenia
Прапретно кај Храстник
Прапретно кај Храстник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′9.3″N 15°3′52.5″E / 46.135917° СГШ; 15.064583° ИГД / 46.135917; 15.064583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна2,43 км2 (0,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000379000000379 м
Население (2020)
 • Вкупно180
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1430

Прапретно кај Храстник (словенечки: Prapretno pri Hrastniku) — населба во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.