Дол кај Храстник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дол кај Храстник
Dol pri Hrastniku
Skyline of Дол кај Храстник
Дол кај Храстник is located in Slovenia
Дол кај Храстник
Дол кај Храстник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′32.8″N 15°7′1.2″E / 46.142444° СГШ; 15.117000° ИГД / 46.142444; 15.117000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаХрастник
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (1,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000331300000331,3 м
Население (2020)
 • Вкупно1.405
 • Густина310/км2 (790/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1431

Дол кај Храстник (словенечки: Dol pri Hrastniku) — мал град во Општина Храстник во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.