Општина Чреншовци

Координати: 46°34′N 16°17′E / 46.567° СГШ; 16.283° ИГД / 46.567; 16.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Чреншовци
Občina Črenšovci
општина
Грб на Општина Чреншовци
Местоположба на Општина Чреншовци во Словенија
Местоположба на Општина Чреншовци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЧреншовци
Управа
 • ГрадоначалникВера Маркоја
Површина
 • Вкупна33,7 км2 (13,0 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно3.968
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Чреншовци (словенечки: Občina Črenšovci) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Чреншовци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Чреншовци, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Črenšovci“. www.obcina-crensovci.si (словенечки). Посетено на 2022-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]