Чреншовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чреншовци
Črenšovci
Поглед на Чреншовци
Грб на Чреншовци
Чреншовци is located in Slovenia
Чреншовци
Чреншовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′28.9″N 16°17′37.3″E / 46.574694° СГШ; 16.293694° ИГД / 46.574694; 16.293694
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЧреншовци
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000170400000170,4 м
Население (2020)
 • Вкупно1.151
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9232

Чреншовци (словенечки: Črenšovci) — населба во Општина Чреншовци во источна Словенија. Населбата е центар на општината Чреншовци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.