Жижки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жижки
Žižki
Жижки is located in Slovenia
Жижки
Жижки
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′23.3″N 16°18′25.5″E / 46.573139° СГШ; 16.307083° ИГД / 46.573139; 16.307083
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаЧреншовци
Површина
 • Вкупна3,13 км2 (1,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000168900000168,9 м
Население (2020)
 • Вкупно552
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9232

Жижки (словенечки: Žižki) — населба во Општина Чреншовци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.