Општина Радече

Координати: 46°4′N 15°9′E / 46.067° СГШ; 15.150° ИГД / 46.067; 15.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Радече
Občina Radeče
општина
Грб на Општина Радече
Местоположба на Општина Радече во Словенија
Местоположба на Општина Радече во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРадече
Управа
 • ГрадоначалникТомаж Режун
Површина
 • Вкупна52 км2 (20 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно4.139
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Радече (словенечки: Občina Radeče) — општина во средна Словенија. Седиште на општината е градот Радече. Областа е дел од традиционалниот регион Долењска. Денес е дел од Посавскиот статистички регион. Радече стана општина во 1994 година.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Радече, општината ги опфаќа и следните населени места:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]