Прејди на содржината

Врхово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врхово
Vrhovo
Поглед на Врхово
Врхово is located in Slovenia
Врхово
Врхово
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′22.4″N 15°13′16.7″E / 46.039556° СГШ; 15.221306° ИГД / 46.039556; 15.221306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна1,95 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194300000194,3 м
Население (2020)
 • Вкупно262
 • Густина130/км2 (350/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Врхово (словенечки: Vrhovo) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.