Прејди на содржината

Лог кај Врхово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лог кај Врхово
Log pri Vrhovem
Лог кај Врхово is located in Slovenia
Лог кај Врхово
Лог кај Врхово
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′4.2″N 15°13′19.9″E / 46.034500° СГШ; 15.222194° ИГД / 46.034500; 15.222194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна1,52 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000217900000217,9 м
Население (2020)
 • Вкупно94
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Лог кај Врхово (словенечки: Log pri Vrhovem) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.