Прејди на содржината

Свибно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свибно
Svibno
Поглед на Свибно
Свибно is located in Slovenia
Свибно
Свибно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′49.2″N 15°5′50.4″E / 46.063667° СГШ; 15.097333° ИГД / 46.063667; 15.097333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна3,61 км2 (1,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000538600000538,6 м
Население (2020)
 • Вкупно148
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Свибно (словенечки: Svibno) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.