Прејди на содржината

Прапретно (Радече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прапретно
Prapretno
Прапретно is located in Slovenia
Прапретно
Прапретно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′4.2″N 15°13′41.7″E / 46.034500° СГШ; 15.228250° ИГД / 46.034500; 15.228250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна0,37 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000201099999201,1 м
Население (2020)
 • Вкупно71
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Прапретно (словенечки: Prapretno) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.