Прејди на содржината

Рудна Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудна Вас
Rudna vas
Рудна Вас is located in Slovenia
Рудна Вас
Рудна Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′40.2″N 15°9′55.8″E / 46.044500° СГШ; 15.165500° ИГД / 46.044500; 15.165500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна1,05 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000590600000590,6 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Рудна Вас (словенечки: Rudna vas) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.