Чимерно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чимерно
Čimerno
Skyline of Чимерно
Чимерно is located in Slovenia
Чимерно
Чимерно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′55.5″N 15°7′12″E / 46.082083° СГШ; 15.12000° ИГД / 46.082083; 15.12000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна4 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000813200000813,2 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина9,0/км2 (23/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Чимерно (словенечки: Čimerno) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.