Прејди на содржината

Заград (Радече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заград
Zagrad
Заград is located in Slovenia
Заград
Заград
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′27.4″N 15°6′15.1″E / 46.074278° СГШ; 15.104194° ИГД / 46.074278; 15.104194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна3,12 км2 (1,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000378800000378,8 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Заград (словенечки: Zagrad) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.