Прејди на содржината

Мочилно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мочилно
Močilno
Поглед на Мочилно
Мочилно is located in Slovenia
Мочилно
Мочилно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′4.6″N 15°8′50.3″E / 46.051278° СГШ; 15.147306° ИГД / 46.051278; 15.147306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна3,25 км2 (1,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579799999579,8 м
Население (2020)
 • Вкупно103
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Мочилно (словенечки: Močilno) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.