Обрежје (Радече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обрежје
Obrežje
Skyline of Обрежје
Обрежје is located in Slovenia
Обрежје
Обрежје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′52.3″N 15°11′34.2″E / 46.064528° СГШ; 15.192833° ИГД / 46.064528; 15.192833
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна1,62 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000198000000198 м
Население (2020)
 • Вкупно146
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Обрежје (словенечки: Obrežje) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.