Прејди на содржината

Хотемеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хотемеж
Hotemež
Поглед на Хотемеж
Хотемеж is located in Slovenia
Хотемеж
Хотемеж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′15″N 15°11′36.9″E / 46.05417° СГШ; 15.193583° ИГД / 46.05417; 15.193583
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна2,23 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000211800000211,8 м
Население (2020)
 • Вкупно87
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Хотемеж (словенечки: Hotemež) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.