Почаково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Почаково
Počakovo
Почаково is located in Slovenia
Почаково
Почаково
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′18.4″N 15°5′48″E / 46.055111° СГШ; 15.09667° ИГД / 46.055111; 15.09667
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна7,85 км2 (3,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000553700000553,7 м
Население (2020)
 • Вкупно127
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Почаково (словенечки: Počakovo) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.