Прејди на содржината

Њивице (Радече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Њивице
Njivice
Њивице is located in Slovenia
Њивице
Њивице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′50.9″N 15°8′39.3″E / 46.064139° СГШ; 15.144250° ИГД / 46.064139; 15.144250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна0,48 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000251199999251,2 м
Население (2020)
 • Вкупно97
 • Густина200/км2 (520/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Њивице (словенечки: Njivice) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.