Прејди на содржината

Лошка Гора (Радече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лошка Гора
Loška Gora
Лошка Гора is located in Slovenia
Лошка Гора
Лошка Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′9″N 15°10′58.3″E / 46.05250° СГШ; 15.182861° ИГД / 46.05250; 15.182861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна0,64 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000318300000318,3 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина16/км2 (40/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Лошка Гора (словенечки: Loška Gora) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.