Стари Двор (Радече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Двор
Stari Dvor
Поглед на Стари Двор
Стари Двор is located in Slovenia
Стари Двор
Стари Двор
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′0″N 15°8′9.5″E / 46.06667° СГШ; 15.135972° ИГД / 46.06667; 15.135972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна0,66 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000374000000374 м
Население (2020)
 • Вкупно57
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Стари Двор (словенечки: Stari Dvor) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.