Прејди на содржината

Жебник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жебник
Žebnik
Поглед на Жебник
Жебник is located in Slovenia
Жебник
Жебник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′39.5″N 15°9′4.8″E / 46.060972° СГШ; 15.151333° ИГД / 46.060972; 15.151333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна1,69 км2 (0,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000411500000411,5 м
Население (2020)
 • Вкупно135
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Жебник (словенечки: Žebnik) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.