Прејди на содржината

Горељце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горељце
Goreljce
Горељце is located in Slovenia
Горељце
Горељце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′51.4″N 15°12′12″E / 46.030944° СГШ; 15.20333° ИГД / 46.030944; 15.20333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна1,12 км2 (0,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000469699999469,7 м
Население (2020)
 • Вкупно65
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Горељце (словенечки: Goreljce) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.