Добрава (Радече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добрава
Dobrava
Добрава is located in Slovenia
Добрава
Добрава
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′29.4″N 15°10′30.4″E / 46.058167° СГШ; 15.175111° ИГД / 46.058167; 15.175111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна2,13 км2 (0,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000375399999375,4 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Добрава (словенечки: Dobrava) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.