Јагњеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јагњеница
Jagnjenica
Поглед на Јагњеница
Јагњеница is located in Slovenia
Јагњеница
Јагњеница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′1.4″N 15°7′30.9″E / 46.067056° СГШ; 15.125250° ИГД / 46.067056; 15.125250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна4,44 км2 (1,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000352899999352,9 м
Население (2020)
 • Вкупно297
 • Густина67/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Јагњеница (словенечки: Jagnjenica) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.