Прејди на содржината

Заврате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заврате
Zavrate
Заврате is located in Slovenia
Заврате
Заврате
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′56.3″N 15°9′36.2″E / 46.082306° СГШ; 15.160056° ИГД / 46.082306; 15.160056
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна2,6 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000520600000520,6 м
Население (2020)
 • Вкупно22
 • Густина8,5/км2 (22/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Заврате (словенечки: Zavrate) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.