Брунк (Радече)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брунк
Brunk
Поглед на Брунк
Брунк is located in Slovenia
Брунк
Брунк
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′24.2″N 15°10′55.8″E / 46.040056° СГШ; 15.182167° ИГД / 46.040056; 15.182167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна1,57 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000465399999465,4 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина5,7/км2 (15/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Брунк (словенечки: Brunk) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Црква[уреди | уреди извор]

Локална црква во Брунк

Локалната црква е посветена на Богојавление и припаѓа на парохијата Радече. Датира од околу 1520 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.