Прејди на содржината

Бруншка Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бруншка Гора
Brunška Gora
Бруншка Гора is located in Slovenia
Бруншка Гора
Бруншка Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′48.6″N 15°10′35.4″E / 46.046833° СГШ; 15.176500° ИГД / 46.046833; 15.176500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна0,74 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000453500000453,5 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Бруншка Гора (словенечки: Brunška Gora) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.