Јелово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелово
Jelovo
Поглед на Јелово
Јелово is located in Slovenia
Јелово
Јелово
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′24.6″N 15°9′1.2″E / 46.073500° СГШ; 15.150333° ИГД / 46.073500; 15.150333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаРадече
Површина
 • Вкупна2,44 км2 (0,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000426800000426,8 м
Население (2020)
 • Вкупно144
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1433
Рег. таб.KK

Јелово (словенечки: Jelovo) — населба во Општина Радече во југоисточна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Radeče“ (словенечки). Посетено на 2021-11-23.