Општина Горњи Петровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Горњи Петровци
Občina Gornji Petrovci
општина
Грб на Општина Горњи Петровци
Местоположба на Општина Горњи Петровци во Словенија
Местоположба на Општина Горњи Петровци во Словенија
Земја Словенија
СедиштеГорњи Петровци
Управа
 • ГрадоначалникФранц Шлихтубер
Површина
 • Вкупна66,8 км2 (25,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.995
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Горњи Петровци (словенечки: Gornji Petrovci) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е селото Горњи Петровци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Денес е дел од Помурскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Горњи Петровци, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Gornji Petrovci – Občina Gornji Petrovci“ (словенечки). Посетено на 2021-12-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]