Прејди на содржината

Пановци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пановци
Panovci
Поглед на Пановци
Пановци is located in Slovenia
Пановци
Пановци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°45′39.4″N 16°13′38.9″E / 46.760944° СГШ; 16.227472° ИГД / 46.760944; 16.227472
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорњи Петровци
Површина
 • Вкупна3,52 км2 (1,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000361399999361,4 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина9,4/км2 (24/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9206

Пановци (словенечки: Panovci) — населба во Општина Горњи Петровци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.